Aktivitus träningsprogram cykel

Lågintensiv aerob träning

5 veckor tillvänjning. 2 pass i veckan. Vänja muskel och kropp relevanta vid övningar, arbeta in rätt teknik och skapa träningsrutiner som fungerar med övrig cykelträning. 10 veckor hård uppbyggande koncentrisk träning, 2 pass i veckan. Tungt och explosivt. 1 sek koncentrisk fas med max insats och 3 sek excentrisk fas.

Höja aerob tröskel

AKTIVITUS – TRÄNINGSPODDEN - Aktivitus TRÄNINGSPODDEN ERBJUDANDE I SAMARBETE MED TRÄNINGSPODDEN Boka Avancerat test och får ett gratis test av VO2max till ett värde av !! Avancerat test. Löpning, Cykel eller Skierg. Detta är ett laktattröskeltest som fysiologiskt (inte prestationsmässigt) mäter din uthållighet och effektutveckling/fart.

Träningsprogram cykel elit

Vi coachar alla nivåer. 99% av våra medlemmar är motionärer! JAG VILL VETA MER BLI EN DEL AV AKTIVITUS COMMUNITY RESOR & EVENTS Aktivitus arrangerar resor och events året om. Allt från korta camps med teknikfokus i Sverige till flera veckors volymträning på varmare breddgrader.

Zon 2 träning

1. Bokning 2. Bekräftelse och förhandsinformation 3. Testet 4. Utvärdering 5. Träningsupplägg Du bokar en tid hos oss via vår Bokadirekt-tjänst, via mail eller via telefon. Vi erbjuder tider dagtid, kvällstid och helger. Är jag för otränad? KAN VEM SOM HELST BESÖKA er? Jobbar ni bara med eliten? ÄR JAG FÖR GAMMAL?.

 • Zon 2 träning


 • aktivitus träningsprogram cykel


 • Träna tempocykling

 • Aktivitus Testklinik finns i Göteborg och på två ställen i Stock-holm och öppnar i Malmö under senare delen av Läs mer och boka dina tester och testpaket på ing Exempel på nyckelpass cykel under maj–juni inför Vätternrundan. Intensitetszoner Exempel på nyckelpass cykel under januari–april inför.

 • Tröskeltest cykel

  Zon 1 – Aktiv återhämtning Mycket låg arbetsbelastning som egentligen inte kan räknas ge någon träningseffekt. Aktivitet i zon 1 är vad som brukar kallas för ’återhämtningpass’ och körs onaturligt långsamt. För en otränad person kan zon 1 mycket väl vara lugn promenad eller mycket lätt transportcykling.
 • Träna tempocykling
 • Högintensiv träning cykel

   Hej Aktivitus! Jag är så glad att jag köpte ett cykelpaket hos er i November och att jag även valde att köpa ännu ett paket i mars, som en del i min uppladdning inför Vätternrundan. Och jag är glad att jag litade fullt ut på ert upplägg och de träningsprogram ni skapade åt mig.

   Cykling träning

  Längre högintensiva intervaller i zon 4/5 – 4×8 min, 2–5 min vila. Långa ihållande intervaller med belastning strax över mjölksyratröskeln, det vill säga överpacad tröskelträning. Ansträngningen bygger under intervallerna och ska helst nå zon 5 mot slutet av intervallerna. Som med all högintensiv träning, värm upp och cykla.